Kullanmadığınız eşya ve kıyafetlerinizi‚ sırf ihtiyacı olan birini bulamadığınız için çöpe attığınız olmadı mı?İhtiyacı olan birini bulmak da‚ hadi buldunuz diyelim‚ büyük eşyaları oraya taşımak da ayrı birer problem olduğundan yardım yapamıyorsunuz.
Telefonla haber verdiğiniz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kadın Koordinasyon Merkezi ve Üsküdar Belediyesi Toplumsal Gelişim Merkezi (TOGEM), gelip evinizden teslim alıyor, ihtiyacı olanları belirliyor‚ tamirlik işi varsa tamir ediyor, temizliyor, paketliyor ve ihtiyaç sahiplerine dağıtıyor.

Kimlere yardım gidiyor?
İhtiyaç sahibi kişiler‚ bizzat çağrı merkezlerini arayarak‚ mektup göndererek ya da muhtarlıktan aldıkları fakirlik belgesi ile başvuru yapabiliyorlar. Bunun dışında‚ muhtarlıkların‚ çeşitli dernek ya da sivil toplum kuruluşlarının bildirimleriyle de kayıt alınıyor.
TOGEM yetkilileri bu konuda ne kadar titiz davrandıklarını şöyle anlatıyor: “Gelen başvurular önemine göre sıraya konduktan sonra gezici ekipler tarafından evlere ziyarete gidiliyor. Daha sonra sosyal inceleme başlıyor. Araştırma yapılırken muhtardan‚ komşusundan‚ vakıflardan‚ sivil toplum kuruluşlarından bilgi alınıyor ve ailenin durumu belirleniyor.”

Kullanılabilir olsun yeter
Kumaştan mobilyaya‚ beyaz eşyadan kırtasiyeye‚ kıyafetten yakacağa kadar her türlü yardım malzemesini kabul ediyorlar. Sadece eşyaların kullanılabilir durumda olması yeterli.

Her iki belediye de eşyaları barkodluyor. Böylece‚ yardım malzemeleri bağışçıdan alındığı andan‚ ihtiyaç sahiplerine ulaşana kadar takip edilebiliyor.Bu sistem sayesinde siz de “Benim bağışım ne durumda?” diye merak edip sorduğunuzda‚ bağışınızın hangi aşamada olduğunu öğrenebiliyorsunuz. Kadın Koordinasyon Merkezi yetkilileri‚ yaptıkları çalışma için‚”İhtiyacı olana yardım etmek için bir proje değil‚ bir çalışma biçimi. Proje bir defalık bir şeydir. Başlangıcı olduğu gibi sonu da vardır. Ama bizim için durmak yok!” diyorlar.
Kadın Koordinasyon Merkezi
Tel:(0212) 444 00 93
web:www.ibbkkm.org
e-mail:bilgi@ibbkkm.org

TOGEM (Toplumsal Gelişim Merkezi)
Adres:Selimiye Mah. Atölyeler Cad. Veteriner Sağlık Meslek Lisesi Yanı No:3 Üsküdar/İstanbul
Tel:(0216) 532 87 00-01Fax:(0216) 492 31 75
web:www.togem-istanbul.org
http://www.uskudar-bld.gov.tr
e-mail:admin@togem-istanbul.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Gerisi Hikaye..

Hem Ev Hanımı Hem de Anne! Tatili ve Maaşı Olmayan Bir İşçi.. Kendi Eğlence Arıyordu, Buldu :)

Twitter da Takip Et

Facebook’ta Takip Et

Reklam ve Bağışlar..

Muhteşem Isırıklar
lavantakesesi.com
TÜTÜETEK.COM tütü etekler, takımlar, taçlar, bebek şekerleri
Bağışlarınızla Hayat Verin
Desteklerimizle Gülsünler