Balkanlardan gelen ve Trakya tarafında üretilen somborka biberleri ile hazırlanan bir çeşit turşudur Soka.. Boşnakların en meşhur kahvaltılık malzemesidir. Ben evlendikten sonra tanıştım kendisi ile. Acı olanı sevmedim ama tatlı biberle yapılanına tapıyorum :)

Her yıl kaynanam yapar benim için koca bir kavanoz turşu. Bu yıl ilk kez kendim denedim. Mütevazi olamayacağım süper yapmışım :)

Yapılışı şöyle: Akşamdan biberlerin içini çıkarmadan yıkadım. Sonra suyunu süzdürüp içlerini çıkardım. Acı olabileceğini düşünerek eldivenle ve kabak oyacağı ile çıkardım. Bu biberler dolmalık biber gibi görünmesine rağmen oldukça sertler. İçlerindeki damar gibi duran beyazlıklara varana kadar kazıdım. Sonra her birinin içine 1 çay kaşığı tuz serpip elimle ovdum, tepsiye dizdim. Tuzla ovulmuş biberlin üzerini alüminyum folyo ile örtüp sabaha kadar beklettim. Tuz biberlerin suyunu iyice aldı gece boyunca. Sabah biberlerin içi yarısına kadar su ile doluydu. Bu suyu boşaltıp biberleri ters çevirip iyice suyunu süzdürdüm (yıkama yapılmayacak).

Peynircilerde sıvı kaymak satılır. Bazı yerlerde kaymak değil de krema denir. Kaymağın içine her bir litreye 1 yemek kaşığı gelecek şekilde (tepeleme değil) tuz ilave edip karıştırdım. Sonra her bibere ayrı ayrı kaymak doldurup kavanozlara dizdim. Kavonozda kalan boşlukları kaymakla tamamen doldurup sıkıca kapattım. En az 15 gün boyunca kavanozun hiç açılmaması gerekli. Sonrasında biraz biber biraz kaymak servis tabağına alınır, biberler dilimlenir. Veee bandıra bandıra yenilir. Afiyet olsun..

3 Responses to Soka (Kaymaklı Biber Turşusu)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Gerisi Hikaye..

Hem Ev Hanımı Hem de Anne! Tatili ve Maaşı Olmayan Bir İşçi.. Kendine Eğlence Arıyordu, Buldu :)

Twitter da Takip Et

Facebook’ta Takip Et

Tavsiyeler

Muhteşem Isırıklar
lavantakesesi.com
TÜTÜETEK.COM tütü etekler, takımlar, taçlar, bebek şekerleri

Unutmayalım

Bağışlarınızla Hayat Verin
Desteklerimizle Gülsünler